Fundacja DKMS organizuje dnia 11 lutego 2018 roku w światowy dzień chorego w salce przy kościele pw. M. M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach. Dzień Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Akcja przeprowadzona będzie od godziny 8.00 do godziny 20.00

Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:
– Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
– Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2- 3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku będzie również możliwość podpisania oświadczenia woli na pośmiertne pobranie organów do przeszczepu.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 186 000 (wrzesień 2017) potencjalnych dawców. 4 565 (wrzesień 2017) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.