Grupa Jelcz i systemy rakietowe?

Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi fabryka w Jelczu, i specjalizująca się w systemach rakietowych europejska grupa MBDA podpisały porozumienie o współpracy. Wg kierownictw obu firm, w grę wchodzi transfer technologii w obie strony.

Dyrektor MBDA ds. eksportu Jean-Luc Lamothe podkreślił, że porozumienie „nie bez powodu nazwano strategicznym”. „Po raz pierwszy podpisujemy takie porozumienie poza naszymi krajami” – powiedział. MBDA to wielonarodowe przedsiębiorstwo działające w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Niemczech i Hiszpanii.

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zaznaczył, że porozumienie otwiera drogę do udziału w produkcji i dostawach nie tylko na potrzeby polskiego wojska, lecz także na rynki trzecie. „Niezależenie od tego, w jakim tempie i jakie produkcje będą zamawiane przez polskie siły zbrojne, my rozpoczynamy tę kooperację przemysłową, myśląc o globalnej współpracy” – powiedział. Szczegóły kooperacji mają zostać opracowane w najbliższych miesiącach.

Podpisane w Warszawie porozumienie zakłada poszerzenie wzajemnej współpracy oraz rozwój kompetencji przemysłowych PGZ w zakresie systemów rakietowych oraz rakiet. Dotyczy to zarówno obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i morskich i powietrznych systemów rakietowych.

Spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które mogą zostać zaangażowane w kooperację z MBDA, to m.in. PIT-Radwar, Mesko, PCO, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności, OBR Centrum Techniki Morskiej, Huta Stalowa Wola, Jelcz, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 oraz Stocznia Remontowa „Nauta”.